Strona Główna 23 Wrzesień 2017

13.10.2011 - Ogólne wrażenia z dnia Samorządności
Wydarzenia 13 października 2011r. w naszej szkole odbył się Dzień Samorządności, podczas którego miałam okazję wcielić się w rolę nauczyciela języka polskiego wraz z moją koleżanką Natalią. Kilka dni przed tym szkolnym wydarzeniem , odczuwałam niepokój- czy podołam zadaniu.... Z jednej strony obawiałam się, że nie zrealizuję tematów lekcji na różnym poziomie edukacyjnym , a z drugiej, że to będzie na pewno coś niecodziennego i warto skorzystać z szansy bycia "nauczycielem zastępczym", chociażby dlatego, że jest się w ostatniej klasie gimnazjum.
Cały ten dzień był zupełnie nowym dla mnie doświadczeniem, który pomimo wszystko przyniósł mi dużą radość i satysfakcję. Wszystko z czym na co dzień mają styczność poloniści , było choć na krótką chwilę moją rzeczywistością. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile pracy i wysiłku należy włożyć w przygotowanie się do lekcji.
Bardzo podobało mi się zadawanie prac domowych, aczkolwiek wiem jak trudzę się, aby je dobrze wykonać. Następną rzeczą, która przypadła mi do gustu, to poczucie bycia pedagogiem; co nie przytrafiło mi się nigdy przedtem. Po pięciu godzinach "pracy", miałam lekki chaos w głowie!!! Teraz mogę śmiało stwierdzić, iż praca nauczyciela przypomina wojnę.... Wymaga zmagania z uczniami, starań aby coś wytłumaczyć najlepiej jak się potrafi, ale to do ucznia należy ostateczny ruch;czy ma siłę, aby stanąć do walki o nie tylko lepsze oceny, ale także czy ma odwagę zmierzyć się z samym sobą! Z własnym lenistwem po to, by być coraz lepszym. Nie mówię tu jednak o samym języku polskim, a o każdym przedmiocie szkolnym, który mniej lub bardziej przyda się nam w przyszłości.
Podsumowując Dzień Samorządności był ciekawą przygodą pokazującą jak wygląda praca nauczyciela . Nie sądzę, że były w tym dniu jakiekolwiek minusy! Polecam każdemu, aby chociaż raz wziął w tym udział, bo nic nie straci,a zyska pewne wspomnienia z gimnazjum! Ach! I zawsze też może zaparzyć sobie herbatkę w pokoju nauczycielskim, co jak dla mnie też było atutem kiedy występowałam jako nauczyciel. Szkoda, że teraz jako uczeń nie mam już takich przywilejów...

Małgorzata Szałęga -uczennica klasy 3a oraz "jednodniowa nauczycielka języka polskiego w gimnazjum"