Strona Główna 18 Listopad 2017

Zielona Szkoła- Rowy 2012

„Zielona szkoła w pigułce”

Od siódmego czerwca 2012 roku grupa uczniów z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy przebywa na „Zielonej Szkole” w Rowach – malowniczej, nadmorskiej miejscowości.

W planach pobytu przewidziano liczne wycieczki krajoznawcze w celu zgłębienia wiedzy na temat regionu, jego tradycji, historii i najciekawszych zabytków.

Wszyscy uczniowie chętni zdobywania wiedzy oraz spragnieni widoku Morza Bałtyckiego, przybyli zmęczeni po długotrwałej i wyczerpującej podróży do ośrodka „Orlik”. Jest to miejsce położone nieopodal plaży, które wywiera pozytywne wrażenie na turystach. Z pokojów można dostrzec Morze Bałtyckie, a także usłyszeć jego kojący szum. Jest to z pewnością idealne miejsce dla kogoś, kto chce wypocząć.

Następnego dnia, gdy grupa uczestników zaklimatyzowała się w ośrodku, wszyscy uczestnicy „Zielonej Szkoły” postanowili zwiedzić okolicę. W czasie długiego spaceru, uczniowie odkryli uroki wybrzeża : szeroką, piaszczystą plażę, szum morza oraz zjawiskowe zachody słońca. Zwiedzali tętniące życiem miasteczko i korzystali z atrakcji turystycznych. Spacerowali w Słowińskim Parku Narodowym. Jednak każdy dzień kiedyś się kończy, więc po zwiedzaniu okolicy Rowów przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, by nabyć sił na kolejny dzień.

Dziesiątego czerwca, uczestnicy „Zielonej Szkoły” mięli okazję zwiedzić Ustkę, znaną miejscowość letniskową i uzdrowiskową położoną w województwie pomorskim. Jak się okazało jest to prześliczne małe miasteczko posiadające niepowtarzalne warunki klimatyczne. Piękne, rozległe plaże przyciągają amatorów spacerowania i plażowania. Wycieczka do Ustki nie mogła się odbyć bez krótkiego spaceru promenadą, na której koncentruje się całe „plażowe” życie kurortu. Uwagę uczniów przyciągnęły również niezwykłe zabytki miasta. Wśród wielu dzieł, najbardziej przypadł im do gustu pomnik „Umierającego Wojownika” znajdujący się w Parku Zdrojowym. Jego autorem jest niemiecki rzeźbiarz, Joseph Phorak. Pomnik przedstawiał wojownika trzymającego tarczę z herbem Ustki. Rzeźba powstała w celu upamiętnienia Ustczan poległych na frontach I Wojny Światowej. Niejeden uczestnik wycieczki postanowił wybrać się na przechadzkę po nadmorskim Parku Zdrojowym. Podziwiali piękne alejki, a także odpoczywali na ławkach w cieniu wiekowych buków. Każdy przywiózł z Ustki niepowtarzalne pamiątki i zdjęcia, a także wspomnienia, które zostaną z nizina całe życie.

Następnego dnia, plan wyglądał nieco inaczej. „Zieloni Wczasowicze” musieli obudzić się wcześniej, aby wyjechać z samego rana na wycieczkę do słynnego, polskiego Trójmiasta. Pomimo wielu godzin jazdy, uczniowie pełni energii zwiedzali sopocki deptak, oraz centrum miasta – Gdańsk. Tam właśnie mięli wiele czasu, by poznać okoliczne zabytki takie jak : Ratusz Głównomiejski, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, czy Dom Kawników. W wolim oku z tej budowli można zobaczyć Panienkę z okienka z powieści Deotymy. Piękne miasto zrobiło ogromne wrażenie na uczniach. Szczególności kamieniczki dodające uroku ulicom i będące ich ważnym elementem. Idąc długimi ulicami w Gdańsku można było spotkać ludzi z całego świata : Francuzów, Hiszpanów, Anglików i wielu, wielu innych obcokrajowców. To tętniące życiem miasto z pewnością było godne zapamiętania.

Po długich, męczących wycieczkach, uczniom należał się porządny wypoczynek. Kolejny dzień upłynął na przyjemnych przechadzkach po plaży i beztroskim wsłuchiwaniu się w szum fal. Wczasowicze mogli docenić uroki mieszkania w małym miasteczku. Szybko odzyskali siły i z chęcią wybrali się na spacer po szarej wydmie. Dzięki temu, uczniowie dowiedzieli się wielu informacji o tejże wydmie jej roślinności.

W środę, dnia trzynastego czerwca odbyła się następna wycieczka do kolejnej nadmorskiej miejscowości – Łeby. Jednak miasto nie było jedynym celem wyprawy. Uczniowie wraz z opiekunami udali się na rekreacyjny spacer przez fragment Parku Słowińskiego, wybrzeże morskie, które prowadziło do zachwycających swoją piaszczystą urodą wydm. Grupa nie przestała jednak na oglądaniu naturalnych dzieł sztuki i odwiedzanie przebrnęła przez trudną trasę wytyczona pośrodku wydm. Słońce oraz upał uparcie towarzyszyło podczas wędrówki, lecz nie zniszczyło to dobrego samopoczucia ogółu. Po atrakcjach wprost spod dłuta Matki Natury, przyszedł czas na odrobinę miastowej codzienności. Uliczki Łeby doskonale przyciągały uwagę turystów, a pamiątki oddawały klimat panujący wokół. Zmęczenie jednak zwyciężyło nad chęcią poznawania nowych miejsc i w drodze powrotnej wszystkich wycieczkowiczów dopadła senność (co było zjawiskiem rzadko spotykanym).

Wyjazd na „Zieloną Szkołę” do Rowów był wspaniałym przeżyciem, mnóstwem nowych, cennych wspomnień, chwilami radości, śmiechu, a o krótkotrwałych smutkach nie warto wspominać. Zostały one przyćmione przez dobre, przyjemne momenty. Rekreacja ducha - ale także trochę pracy, to niezawodny przepis na udany, szczęśliwie spędzony czas

Zuzanna Sinicka kl 1.c

Każdemu z uczestników Zielonej Szkoły podobał się zorganizowany wyjazd. Dowodem na to są przedstawione poniżej wywiady.

Wywiad z Michaliną Karcz.

Aneta(pytająca)-A

Michalina Karcz-M

A-     Czy podoba ci się na Zielonej Szkole?

B-      M- tak, świetnie się bawię.

A-W którym ze zwiedzających miast podobało Ci się najbardziej i dlaczego ?

M- Najbardziej ze zwiedzających miast podoba mi się w Gdańsku, ponieważ było tam wielu zagranicznych turystów.

A- Co będziesz wspominać najlepiej po tej Zielonej Szkole?

M- Nocne chodzenie po korytarzach, a także bardzo interesujące spacery plażą.

A- Czy za rok też pojedziesz?

M- Oczywiście.