Strona Główna 18 Listopad 2017

Dzień Edukacji Narodowej 13. 10. 2012

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 12 października w naszym Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie, miał miejsce dzień samorządności, czyli uczniowie zastępowali nauczycieli i mogli sprawdzić się na ich miejscu. Ja byłem jedną z osób, które miały przyjemność uczenia innych w tym dniu. Z mojej pozycji praca nauczyciela wyglądała na zdecydowanie łatwiejszą niż jest to w praktyce. Wydaje się być to takie proste. Sprawdzić zadanie domowe, wytłumaczyć temat, zadać ćwiczenia i to wszystko. Cieszyłem się, że chociaż przez jeden dzień, to ja będę mógł zrobić te wszystkie rzeczy. Pierwsza godzina lekcyjna i dało się już czuć stres. Z jednej strony uczniowie w większości mi znani, a z drugiej w takich rolach jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji współpracować. Czułem się dziwnie, ale bylem jeszcze pełen energii. Lekcja przebiegła dość sprawnie, ale jednak zdenerwowanie dało o sobie znać. Na przerwie przyszedł czas na dyżur. Nawet wtedy nauczyciel nie ma chwili na większy odpoczynek, ponieważ musi pilnować, aby na korytarzu panował spokój. Po dzwonku na lekcję odetchnąłem z ulgą, gdyż okazało się, że tą godzinę mamy wolną. Była to dla mnie okazja żeby sprawdzić, jak radzą sobie moi koledzy, którzy zastępowali innych nauczycieli. Okazało się, że nie tylko ja jestem lekko zestresowany. Późniejsze lekcje były coraz to bardziej męczące. Pod koniec dnia nie mogłem już głośno mówić, a ostatnia godzina lekcyjna praktycznie w ogóle nie przypominała nauki. Z radością przyjąłem wieść o końcu dnia w szkole. Byłem zmęczony, ale zadowolony. Udało mi się zasmakować życia nauczyciela chociaż przez chwilę. To doświadczenie z pewnością przyniesie mi wiele korzyści. Zdecydowanie jedną z nich jest to, że teraz całkowicie doceniam i szanuję pracę tych, którzy niemiłosiernie gimnastykują się, aby mnie czegoś nauczyć. Wcześniej nie zawsze tak było i muszę przyznać, że niestety zawód nauczyciela nie jest wdzięcznym zajęciem, a z pewnością na poziomie gimnazjum, kiedy panuje ogólna niechęć do belfrów. Szczera rozmowa z moją polonistką uświadomiła mi także, jak wiele czasu po zajęciach nauczyciele poświęcają szkole. Nie dość, że przez cały dzień muszą mówić praktycznie bez przerwy to jeszcze w domu do ich obowiązków należy przygotowanie tematów lekcji na kolejny dzień, sprawdzenie prac klasowych itp. Słysząc to przywołałem do głowy te wszystkie sytuacje, kiedy podważyłem autorytet nauczyciela i zrobiło mi się trochę wstyd. Tak czy inaczej było to emocjonujące przeżycie, które na długo zapamiętam i tym bardziej zastanowię się zanim powiem, że nauczyciele mają fajną pracę i wcale nie jest im ciężko.
                                                                       Oktawian Sadlak -klasa 3d

KLIKNIJ TUTAJ, ABY OBEJRZEĆ ZDJĘCIA!