Strona Główna 23 Wrzesień 2017

Akademia z okazji Święta Niepodległości 08. 11. 2012

W podniosłym tonie, czyli akademia z okazji Święta Niepodległości Polski!

Dnia 8 listopada 2012 roku, w Sali Kominkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie, odbyło się spotkanie poświęcone obchodom 94. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na uroczystość  przybyli m.in. Sybiracy, przed którymi zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie. Występujący pod kierownictwem Pani Ewy Karcz, Pani Alicji Krywejko i Pana Jacka Cichańskiego, przygotowali występ mający uczcić Święto Niepodległości naszego kraju, który  11 listopada 1918 roku stał się wolny i niezależny. Młodzi aktorzy w bardzo plastyczny sposób przedstawili historię naszego narodu, podzielonego między Rosję, Austrię i Prusy oraz ówcześnie nieistniejącego na mapach Europy, lecz będącej w sercach naszych rodaków, terenu Polski. Artyści metaforycznie ukazali losy naszej ojczyzny poprzez recytację i śpiew utworów patriotycznych oraz inscenizację pola bitewnego, który efektownie obrazował wygłaszane treści. Występ wzbudził u przybyłych gości wiele emocji, przywołując niekiedy bolesne wspomnienia... Sybiracy wzruszeni i poruszeni treścią scenek, śpiewali wraz z uczniami, dodając akademii wzniosłego charakteru. Po zakończonej prezentacji, na wszystkich zebranych czekał mały poczęstunek. Młodzież miała w tym czasie okazję  porozmawiać  z gośćmi, którzy ze łzami w oczach opowiadali o swoich przeżyciach z młodości. Była to dla uczniów niezwykle wartościowa i ciekawa lekcja historii, która na pewno przez długi czas pozostanie w ich pamięci.

Reasumując, to spotkanie udowodniło, że noworudzka młodzież gimnazjalna jest w pełni świadoma i dumna z historii swojego narodu. Możemy być spokojni o dalsze losy naszej ojczyzny, gdyż pamięć i tradycje zostaną zachowane i przekazywane coraz to młodszym pokoleniom.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY OBEJRZEĆ ZDJĘCIA!