Strona Główna 20 Wrzesień 2017

Konkurs oratorski 06.03.2013r.

Dnia 6.03.2013. w miejscowym Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie. odbyła się czwarta już edycja Konkursu Oratorskiego.Miałem niewątpliwą przyjemność bycia tam i komentowania "na żywo" występujących mówców.
Miałem doskonały widok na uczestników oraz ogląd przedsięwzięcia zza kulis- oczywiście z uwagi na moją rolę komentatora. Moja rola, jako zeszłorocznego laureata tegoż konkursu, pozwalała mi na nabranie dystansu do całokształtu konkursu. To naprawdę ułatwia zobaczenie uczestników wraz z ich skrzętnymi przygotowaniami oraz emocjami podczas występów.
Najpopularniejszym tematem, jaki wybierali uczniowie były ich własne pasje. I niech nikt nie sądzi, że stało się tak gdyż byli leniwi albo nie potrafili wziąć się za poważniejszy temat. Otóż każdy z pozostałych tematów, był przynajmniej dla mnie, odrobinę zbyt ścisły. Mieliśmy tutaj kwestie prawa, poznawania historii i osiągnięcia wielkich umysłów oświecenia. O tym wszystkim można poczytać w zwykłej encyklopedii albo w internecie. Pasje natomiast są integralną częścią człowieka! To najciekawsza sfera każdego z nas!
Muszę przyznać rację szanownej pani dyrektor Danucie Markuszewskiej,co do stwierdzenia jakim przywitała wszystkich na rozpoczęciu imprezy: "Zawsze gdy posłucham ich przemówień, to wychodzę nakręcona, pełna nieznanych wcześniej emocji. I są to emocje dobre".
To, co oratorzy pokazali na deskach skromnej, acz szanownej szkolnej sceny, zasługuje na podziw. Jedna z uczennic dla przedstawienia swojej prawdziwej pasji, czyli aktorstwa, udawała zainteresowanie... ślimakami. W dodatku robiła to tak zręcznie i z takim realizmem, że wszystkie aktorki tego świata , mogą się od niej uczyć rzemiosła.
Mieliśmy także wybitnego na skalę kraju tancerza, mówiącego o swoim rzekomo przyszłym zawodzie ( w którym niech mu Bóg dopomoże) tancerza. Mówił o pasji, z mocą tak wielką i tak magiczną, że wygrał - zasłużył moim skromnym zdaniem.
Mieliśmy też bardzo nieśmiałą i diabelsko utalentowaną osóbkę, która zrobiła przewrót marcowy i zamiast o pasji opowiedziała nam co nieco o Newtonie i Linneuszu. I każdemu wyda się to nudne, bo co można powiedzieć ciekawego o jakichś oświeceniowych naukowcach?
Zdziwiliby się, gdyby tylko ją usłyszeli, mówiącą tak pięknie i tak ciekawie o tych genialnych w rzeczywistości ludziach.
Po takim wystąpieniu należy usiąść w ciszy w fotelu i medytować przez dłuższy czas na temat stereotypu gimnazjalisty...Zgodzę się, że sytuacja z socjologicznego punktu widzenia jest identyczna jak średniowieczu: Masy są ciemne, ale jednostki - wybitne.
A na zakończenie podam fakt, że 21 marca odbędzie się wojewódzka Gala Talentów, czyli kolejna eksplozja gimnazjalnych talentów. Impreza jest niestety zamknięta, ale na pewno ją zrelacjonuję. Dlaczego? Z prostej przyczyny: Ja ją będę prowadził.

Tomasz Pawłowski kl. IIc