Strona Główna 23 Wrzesień 2017

17-23.04.2010 Wymiana uczniów w Castrop
Wydarzenia W dniach 17 – 23 kwietnia br. w naszym partnerskim mieście Castrop – Rauxel pod opieką nauczyciela LO Andrzeja Behana przebywała grupa 8 uczniów z noworudzkich szkół, którzy mieszkali u swoich rówieśników z tamtejszego Adalber – Stifter – Gymnasium. Tygodniowy pobyt był ciekawy, urozmaicony i wielce pożyteczny.

Oprócz pobytu na lekcjach uczniowie nasi zwiedzili miasto Münster z tamtejszą Salą Pokoju Westfalskiego, która znajduje się w tamtejszym ratuszu. W mieście Herne podziwiali tamtejsze muzeum archeologiczne a w Bochum zwiedzili bardzo interesujące muzeum górnictwa węglowego, w którym można było zwrócić uwagę na warunki pracy górników oraz na obecne możliwości wydobywania węgla kamiennego. Przy okazji oprowadzający nas przewodnik poinformował iż w Niemczech z wcześniej funkcjonujących ponad 2100 kopalń węgla kamiennego w obecnym okresie funkcjonuje tylko siedem, z czego pięć w Zagłębiu Ruhry. Pozostałe zamknięto. Spacerując po Castrop – Rauxel zwrócili uwagę na to, co pozostało po tamtejszych trzech kopalniach, a więc tylko dawne szyby. Uczestnicy wymiany zostali także przyjęci przez władze miasta z burmistrzem Johannesem Beisenherzem. Wraz z polską grupą w tym spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci szwedzkiego miasta Avesta, którzy byli gośćmi kolejnego gimnazjum z Castrop.

Źródło+zdjęcia: