Strona Główna 26 Wrzesień 2017

Wizyta u Prezydenta 23.06.2014

GIMNAZJUM NR 1 Z WIZYTĄ U PREZYDENTA RP

„Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, bo jest ona czymś niesłychanie cennym” - mówił Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z uczniami w Warszawie, na którym wręczył wyróżnienia szkołom, które wzięły udział w konkursie „Młodzi dla Wolności”.

W poniedziałek 23 czerwca 2014r. w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie „Młodzi dla Wolności”, zorganizowane z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014.

Prezydent wspólnie z małżonką spotkał się z uczniami i nauczycielami szkół z całej Polski, zaangażowanych w obchody 25-lecia przemian 1989r. W spotkaniu wzięli też udział Szef BBN Stanisław Koziej, minister KPRP Irena Wóycicka i doradca Prezydenta Jan Lityński. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas trzecich: Michalina Karcz, Kornelia Festo, Dagmara Wójcikowska oraz Barbara Rybczyńska.

Konkurs „Młodzi dla Wolności”, który wspólnie zorganizowały Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Kancelaria Prezydenta RP, miał być zachętą dla uczniów, nauczycieli i lokalnych społeczności z całej Polski do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989r.

Konkurs miał za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą – wiedzę o czasie przełomu i ostatnim 25-leciu. Polegał na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju lub scenariusza lekcji.

Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest umiejętność dostrzegania przełomowych wydarzeń, które dzieją się obok nas. Zwrócił uwagę, że

„(...) Wolność zasługuje także na to, by ją rozumieć. Żeby ją przeżywać, rozumiejąc nie tylko jej znaczenie, jej wagę, ale również to, na czym polega nasz obowiązek, wynikający z wolności”. Zauważył też, że konkurs „Młodzi dla Wolności” pozwalał młodzieży „łączyć ze sobą (…) radość wolności z kształtowaniem postaw odpowiedzialności za to jak ta wolność funkcjonuje dzisiaj i jak ją chcemy ukształtować na przyszłość.

Pod koniec uroczystości przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP wręczyli młodzieży pamiątkowe dyplomy i upominki.

Dla nas, uczniów z Gimnazjum nr 1 spotkanie z Prezydentem RP było ogromnym wyróżnieniem i niezapomnianym przeżyciem.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY OBEJRZEĆ ZDJĘCIA!