Strona Główna 24 Listopad 2017

25.09.2010-Wycieczka do Oświęcimia

Projekt edukacyjny " Piękne i tragiczne karty historii Krakowa I Oświęcimia"

Tradycją naszej szkoły stał się corocznie organizowany wyjazd do Muzeum w Oświęcimiu i Krakowa. Uczniowie zapoznają się z prawdą historyczną dotyczącą największego obozu zagłady, uświadamiając sobie grozę hitleryzmu jako systemu totalitarnego. Pod kierunkiem przewodnika odbywają traumatyczną drogę więźnia obozowego. Ta swoista lekcja historii porusza i prowokuje do zadawania pytań o sens cierpienia oraz wartości humanistyczne naszego kręgu kulturowego...Trudne a wręcz niemożliwe wydaje się jakiekolwiek podsumowanie doznań współcześnie zwiedzających obóz. Odpowiedni może być następujący cytat, pochodzący z albumu "Auschwitz - Rezydencja śmierci" autorstwa Teresy i Henryka Świebockich : "...nie ma słów na wyrażenie tej zniewagi, tego zniszczenia człowieka". Poznanie tragicznej prawdy historycznej to nie jedyny cel wyjazdu. Kontynuując podróż udajemy się do prastarej siedziby królów Polski - Krakowa. Kolejna lekcja prowadzona przez przewodnika w Krakowie ma charakter wędrówki w głąb unikatowej historii miasta. Rozpoczynamy od Wzgórza Wawelskiego,które wita na piękną panoramą. Będąc w Katedrze Wawelskiej odczuwamy szacunek wobec naszych dóbr kultury duchowej, po czym udajemy się w stronę krakowskiego rynku z nieodłącznymi Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Tak ubogaceni powracamy do rodzinnej Nowej Rudy- naszej "małej ojczyzny". Przychodzą refleksje...Jakie są podstawowe cele tego wyjazdu? Co pozostało we mnie na stałe z tej wyprawy? Myślę, że każdy uczestnik potrafi określić swoje wewnętrzne przeżycia a możliwość uczestnictwa w "żywej " lekcji historii zapada na długo w pamięć. Ogólnie mówiąc wycieczka wpisana została w edukację patriotyczną i ma prowadzić do kształtowania postawy obywatelskiej, szacunku wobec historii własnego narodu. Nie wolno nam zapominać o historii przodków ; pamięć o nich to obowiązek wszystkich członków naszego Narodu. Sądzę, iż projekt edukacyjny w ramach którego te cykliczne wyjazdy dochodzą do skutku wpisują się doskonale w myśl Jana Pawła II :

"Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom"

— Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
w Parlamencie, dn. 11 czerwca 1999 roku

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie