Strona Główna 23 Wrzesień 2017

31.03.2011-Konkurs Ortograficzny o tytuł ,,Mistrza Ortografii”-PODSUMOWANIE

,,Ortograficzna corrida, czyli jak walczono z ,,bykami” w naszej Szkole?”

Dlaczego corrida? Ortografia sprawia wielu uczniom kłopot, jest przysłowiową piętą achillesową. W naszej Szkole podejmujemy różne próby pracy nad tym problemem. Od początku roku szkolnego uczniowie z zaangażowaniem powtarzali, utrwalali reguły ortograficzne pod bacznym okiem polonistek. Wszyscy dążyli do tego, aby pisać ortograficznie nie tylko na lekcjach języka polskiego.

W marcu w Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie odbył się Konkurs Ortograficzny o tytuł ,,Mistrza Ortografii”. Jego głównym celem było:

1. propagowanie wśród uczniów dbałości o kulturę języka

2. sprawdzenie znajomości zasad ortografii i interpunkcji

3. kształcenie umiejętności wykorzystania tej wiedzy w praktyce

4. bogacenie czynnego słownika uczniów

5. rozbudzenie motywacji do pogłębiania wiedzy z zakresu polskiej ortografii i interpunkcji

6. wyłonienie ,,Mistrza Ortografii Gimnazjum nr 1 w Nowej Rudzie”.

Konkurs składał się z dwóch części. I etap – KLASOWY – przeprowadzony został 25 marca we wszystkich klasach naszej szkoły. Dyktando ze słuchu pisało 197 gimnazjalistów. Walka z ,,bykami” okazała się nierówna, wiele osób poległo na takich wyrazach i wyrażeniach, jak:wspak, maharadża, zhańbić, na co dzień. Jednakże zwycięsko z tej potyczki wyszli następujący uczniowie:Klaudia Wieczorek z 3d, Oktawian Sadlak z 1d, Aleksandra Piela z 3a, Katarzyna Mróz z 3a, Patrycja Lipińska z 3a, Martyna Dalke z 3a,Aleksandra Skrzypczyk z 3a, Patryk Marzec z 3c, Kinga Kołat z 3d, Patrycja Modzelewska z 3c, Małgorzata Szałęga z 2a, Martyna Chodakowska z 1a, Dominika Karwowska z 1b, Tomasz Komarnicki z 2d, Malwina Sikora z 3b, Dawid Musik z 1c, Małgorzata Keplinger z 2b i Klaudia Szczotka z 2c.

II etap – FINAŁ – odbył się 31 marca. Uczestniczyło w nim 18 gimnazjalistów, zwycięzców I etapu. Finaliści zmierzyli się z dyktandem oraz testem ortograficznym. Nad przebiegiem uczniowskich zmagań czuwała Komisja Konkursowa, w skład której weszły polonistki naszej Szkoły: Joanna Kiertucka, Alicja Krywejko, Barbara Stępień.

Nikomu nie udało się przechytrzyć Pani Ortografii, bezbłędnych prac nie było. Po sprawdzeniu dyktand, testów i podliczeniu punktów Komisja ogłosiła wyniki Konkursu Ortograficznego.

I miejsce i tytuł ,,Mistrza Ortografii Gimnazjum nr 1 w Nowej Rudzie” zdobyła MARTYNA DALKE z III A.

II miejsce i tytuł ,, I Wicemistrzyni Ortografii Gimnazjum nr 1 w Nowej Rudzie”uzyskała MALWINA SIKORA z III B.

III miejsce i tytuł ,, II Wicemistrzyni Ortografii Gimnazjum nr 1 w Nowej Rudzie”przyznano DOMINICE KARWOWSKIEJ z I B.

Laureatki i Finaliści odebrali z rąk Pani Dyrektor - Danuty Markuszewskiej – nagrody: słowniki poprawnościowe oraz dyplomy.

Mistrzyniom Ortografii gratulujemy !!!

Spotkanie ,,miłośników Pani Ortografii”przebiegało w miłej atmosferze, przy zimnych napojach i słodyczach. O wyjątkowym nastroju decydowała także oprawa muzyczna ( piosenki z płyty ,,Ortografia śpiewająco”) oraz dekoracja.

Organizatorki Konkursu dziękują Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród, poczęstunku i dekoracji, a także uczniom klasy III C za zaangażowanie w przeprowadzenie imprezy ortograficznej.

Konkurs na ,,Mistrza Ortografii

ABY OBEJRZEĆ ZDJĘCIA KLIKNIJ TUTAJ