Spotkanie ze strażą graniczną 16.11.2012
Dodane przez Administrator dnia Listopad 27 2012 09:27:49

Strzeż się dopalaczy i uważaj na handel ludźmi!

 

Dnia 16 listopada tego roku Gimnazjum numer 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie odwiedzili funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. Spotkanie to zaaranżował szkolny pedagog, Pani Alicja Postrożna.

Podczas owej lekcji zostały poruszone przez gości ważne dla młodzieży tematy. Mianowicie funkcjonariusze opowiadali o problemach z narkotykami i dopalaczami oraz o handlu ludźmi. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o zagrożeniach jakie niesie za sobą spożywanie substancji odurzających i psychoaktywnych. Poznaliśmy także wiele szczegółów dotyczących transakcji żywym towarem. Któż z nas spodziewałby się, że w zakres tego wchodzi nie tylko uprowadzenie, przetrzymywanie kobiet, czy też sprzedaż do domów publicznych, ale także praca niewolnicza w różnych zamkniętych zakładach, żebractwo oraz handel dziećmi w celach nielegalnej adopcji lub w związku z pozyskaniem organów ludzkich do przeszczepów.   Prezentację wzbogaciły wyświetlone młodzieży filmy, które w drastyczny sposób przedstawiały niebezpieczeństwa i zagrożenia wynikające z używania substancji narkotycznych.

Podsumowując, mamy nadzieję, iż prelekcja ta zadziałała na wyobraźnię gimnazjalistów, dzięki czemu nie podzielą oni losów osób ukazanych na materiale filmowym. 

 

Martyna Kłossowska

Marta Świstowska

Klasa 3 „c”