Strona Główna 04 Sierpień 2020
Menu

Kontakt

tel.74 872 46 71 bud. A
tel.74 872 25 75 bud. B

email: sekg1@go2.pl


Gimnazjum nr 1
im. Zjednoczonej Europy
ul. Kopernika 6
57-400 Nowa Ruda
Reklama

Nowa Ruda AplikacjaNowa Ruda Info
Galeria-Zielona Szkoła 2010 Rowy
zdjęcie grupowe

Kliknij tutaj aby powiększyćOpis Słowińskiego Parku Narodowego - Paulina Jagódka IIIb

Opis Jeziora Gardno- Małgorzata Keplinger i Krystyna Gerlich Ib,Id

Sprawozdanie Ustka,Słupsk - Mateusz Bisikiewicz IId

Sprawozdanie Trójmiasta - Tomasz Bielak IIIc

Reportaże i ich fragmenty

,,Jestem nad morzem, na ,,zielonej szkole". Mieszkam w Rowach,uroczej miejscowości. Bardzo dużo czasu spędzam na świeżym powietrzu,spacerując. Najczęściej nasze wychowawczynie wybierają szlaki Słowiańskiego Parku Narodowego.
Został on założony w 1966r. Swoim zasięgiem obejmuje wydmy oraz las. Wydmy białe oraz szare powstają w skute procesów glebotwórczych. W przypadku tych pierwszych te zmiany nie zaczęły jeszcze zachodzić! Ciągłe ruchy piasku umożliwiają rozwój flory. Tylko nieliczne okazy wytrzymują takie warunki.
Dalej od morza znajduje się wydma szara. Swoją nazwę bierze od barwy roślin, które ją porastają. Zawierają one woski, lub liczne włoski chroniące je przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych. Można tu spotkać piaskownicę zwyczajną,wydmuczycę piaskową,groszek nadmorskiego lub lnicę wonną.
Liczne pagórki i rozległe równinne tereny powstały w skutek fazy gardeńskiej ostatniego zlodowacenia Bałtyckiego. Wzgórza porasta las bukowo-sosnowy.
Podczas jednego ze spacerów widzieliśmy także jezioro Gardno. To ósme co do wielkości jezioro w Polsce. Powstało na wskutek odcięcia mierzeję zatoki morskiej.
Stojąc na pomoście widziałam, jak bardzo jest rozległe. Jego woda miała ciemny,szary odcień! Wiatr wywoływał lekkie,leniwe fale. Przy brzegu rozciągał się pas roślinności. Można zobaczyć np: pałkę szerokolistną,jeżogłówkę gałęziastą lub trzcinę pospolitą. Zatoki przy wybrzeżu jeziora tętnią życiem. Zamieszkują je ptaki,np: mewa śmieszka,rybitwa rzeczna i krakwa. Polują one na ślimaki: przytulika jeziornego,błotniarkę stawową,żyworódkę pospolitą oraz ryby: ukleja,dorsze,sandacze,flądry i inne.
Tereny Słowińskiego Parku Narodowego bardzo mi się podobają. Spacery są przyjemne, chociaż o wiele lepiej byłoby wędrować mniejszą grupą osób-muzyka,krzyki,głośne rozmowy. To wszystko odbierało uroku. Mam nadzieję ,że w przyszłości uda mi się tu wrócić, jednak z o wiele mniejszą ilością towarzyszy.
"

Malwina Sikora IIb
" Charakterystyka środowiska geograficznego Rowów
Rowy to malutka miejscowość znajdująca się na północy Polski między Łebą a Ustką. Na południu od miasta znajduje się ósme co do wielkości jezioro w Polsce - Gardno. Nadmorski klimat w tym rejonie sprzyja roślinom jak: słonorośla,rukwiel nadmorska,solanka kolczasta czy turzyca piaskowa. Na drzewach w pobliskim lesie można zauważyć liczne porosty co świadczy o wysokiej czystości powietrza w Rowach.


Historia
Pierwsza wzmianka o Rowach zwanych wtedy Raune, pochodzi z 1282r. W tym czasie w wiosce był już kościół. Jedno z podań głosi, że po zaatakowaniu w XI wieku przez Duńczyków Wolinu, jego mieszkańcy przybyli tu aby się schronić. W 1350r Rowy były własnością Bartowiczów, którzy mieli tu przystań do połowu śledzi. Przystań Rowy odwiedzana była przez statki z różnych krajów. Potwierdzają to groby marynarzy wielu narodowości na cmentarzu przy ówczesnym kościele. W 1784r. mieszkało tu 26 rodzin. W okresie powojennym powstało tu dużo ośrodków wypoczynkowych,kwater prywatnych oraz domków letniskowych. Rowy zmieniły swój charakter z rybackiego na turystyczny.


Legendy
Jak każde miasto lub miasteczko Rowy mają swoje legendy. Najsławniejsza z nich opowiada o rybaku który zawarł pakt z diabłem,że ten pomoże mu wybudować gospodę. Diabeł się cieszył, ponieważ myślał że gospoda będzie siedliskiem zła. Z zapałem wziął się do noszenia kamieni na budowę z okolicznych pól. Kiedy niósł kolejną partię kamieni przez jezioro, dowiedział się że, nie będzie to gospoda lecz kościół. Zdenerwowany diabeł porzucił kamienie na środku jeziora, i tak powstała ,,kamienna wyspa". Budowlę próbował spalić,a ślad po zamachu diabła widoczny jest do dziś w postaci osmolonego,czarnego kamienia w południowej ścianie kościoła.


Zatrudnienie miejscowej ludności
Większość ludzi w Rowach utrzymuje się głownie z turystyki. Miasto liczy ok. 380 stałych mieszkańców, więc tylko w sezonie tętni życiem. Najwięcej jest tu ośrodków wczasowych,smażalni,lodziarni oraz sklepów z pamiątkami. W przeciwieństwie do XIV wieku, obecnie tylko garstka ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. "


Konrad Parasiński Id

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl