Strona Główna 18 Czerwiec 2021
Menu

Kontakt

tel.74 872 46 71 bud. A
tel.74 872 25 75 bud. B

email: sekg1@go2.pl


Gimnazjum nr 1
im. Zjednoczonej Europy
ul. Kopernika 6
57-400 Nowa Ruda
Reklama

Nowa Ruda AplikacjaNowa Ruda Info
Konkurs Oratorski 20.05.2014
Wydarzenia

Całkiem niedawno w szkole odbyła się czwarta już edycja Konkursu Oratorskiego. Całe przedsięwzięcie nabrało już rozgłosu, bowiem tegoroczna liczba uczestników z innych szkół znacznie urosła w porównaniu z latami poprzednimi.
    Można powiedzieć, że "Orator" jest konkursem specyficznym, nie chodzi bowiem o liczenie ani rzucanie piłką do kosza, ale o możność przezwyciężenia własnej tremy i przedstawienia swych poglądów publicznie. Oczywiście każdy amator sportu czy też konkursów naukowych mógłby śmiać się z tej idei, przynajmniej dopóty, dopóki sam nie stanąłby na mównicy.
    W tym roku nie zmieniło się wiele jeśli chodzi o ogólny charakter przemówień. Najwięcej uczestników mówiło o pasjach, bo był to temat, na który można się wypowiedzieć po swojemu. Inne, jak te o oświeceniu czy o prawie, są nęcące, ale nie pozwalają w pełni zaprezentować się publicznie. Według mnie więcej powinno być tematów otwartych, na przykład dotyczących osobistych poglądów, albo też planów. Dlaczego? Bo tylko w takich naturalnych, idących z serca przemowach można znaleźć prawdziwe perełki.
    Nie twierdzę, że pasje uczniów są nudne...Pamiętam jak sam stanąłem po raz pierwszy przed publicznością i zacząłem mówić. Miałem wówczas przy sobie tekst przemówienia, ukryty w teczce. Nie zaglądałem do niego w trakcie przemowy, ale miło było mieć taką drobną ściągę. Nie potępiam więc posiadania takich "przypominajek", ani tym bardzie spoglądania na nie. Bo wtedy człowiek czyta i wie, że "Oho, teraz powiem jeszcze o tym, dobrze że nie zapomniałem".
Bo sztuka publicznego przemawiania jest trudna, ale jeśli ktoś chociaż próbuje rzec coś od siebie, bez ciągłego spoglądania na kartkę, to zawsze jest to zauważane i doceniane - przynajmniej przeze mnie.
    Nie napiszę tutaj kto wygrał, ani kto o czym mówił, bo nie to chciałem powiedzieć, a że zwykłem  mówić prosto z serca, powiem jeszcze na koniec, iż mimo tych nielicznych wpadek i momentów zwątpienia absolutnie wszyscy, którzy stanęli do konkursu honorowo i uczciwie, w pewnym sensie wygrali. Nie chodzi bowiem o dyplomy i nagrody rzeczowe, ale o zwycięstwo nad własną tremą i nieśmiałością. Wszystkim tym, którzy stanęli tam nie po to, by czytać, ale po to, by mówić, jeszcze raz gratuluję.
    Wygraliście bowiem wszyscy.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl