Strona Główna 14 Czerwiec 2021
Menu

Kontakt

tel.74 872 46 71 bud. A
tel.74 872 25 75 bud. B

email: sekg1@go2.pl


Gimnazjum nr 1
im. Zjednoczonej Europy
ul. Kopernika 6
57-400 Nowa Ruda
Reklama

Nowa Ruda AplikacjaNowa Ruda Info
03.12.2010-Gimnazjaliści słuchaczami wykładu-Człowiek Pozytywnie Naładowany
Wydarzenia

Gimnazjaliści słuchaczami wykładu


Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie dba o dobre relacje z ważnymi instytucjami, działającymi w różnych obszarach życia społecznego. 03 grudnia 2010 r. w auli szkoły odbyło się spotkanie młodzieży z Panem - Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie, który przeprowadził wykład na temat wartości tkwiących w książkach. Temat mało popularny i nieatrakcyjny dla współczesnego Homo videns został podjęty, by zasygnalizować uczniom zjawisko analfabetyzmu cywilizacyjnego, któremu ulega coraz więcej ludzi. Włoski socjolog Giovanni Sartori, autor książki „ Homo videns : społeczeństwo telezorientowane” już dawno zauważył, że : „Homo videns męczy się czytaniem, woli krótkie mignięcie syntetycznego obrazka. Obrazek przyciąga jego uwagę i fascynuje go. Człowiek taki odrzuca logiczne myślenie, sekwencyjne rozumowanie i refleksję. Ulega natomiast chwilowym, mocnym, odwołującym się do emocji impulsom”.

Dyrektor MBP zadbał o to, by gimnazjaliści pojęli ważkość słów filozofa Ludwiga Wittgensteina: „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”. Wykładowca w niezwykle interesujący sposób interpretował ten cytat, odwołując się do historii ludzkości i jej kulturowych osiągnięć. Tylko czytanie literatury i korzystanie z dóbr kultury wysokiej poszerzają granice świata każdego człowieka. Czytanie natomiast wymaga spokoju, koncentracji, myślenia koncepcyjnego i rozumowania.

Młodzież nagrodziła Dyrektora MBP gromkimi brawami, dając tym samym wyraz uznania za przygotowany odczyt. Spotkanie to zakończyła recytacja laudacji na cześć noworudzkiej biblioteki w wykonaniu dziewcząt z kl. II b.

Szkoła od ubiegłego roku szkolnego zjednuje sobie osoby, dzięki którym możliwe jest organizowanie dla uczniów cyklu zajęć związanych z różnymi dziedzinami życia.

Samorząd Szkolny


Sławomir Drogoś

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl