Strona Główna 18 Czerwiec 2021
Menu

Kontakt

tel.74 872 46 71 bud. A
tel.74 872 25 75 bud. B

email: sekg1@go2.pl


Gimnazjum nr 1
im. Zjednoczonej Europy
ul. Kopernika 6
57-400 Nowa Ruda
Reklama

Nowa Ruda AplikacjaNowa Ruda Info
8.02.2011-Od poloneza do oberka
Wydarzenia
Dnia 8 lutego 2011 roku w noworudzkim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się prezentacja polskich tańców narodowych, zatytułowana: "Od poloneza do oberka". Do MOK-u udała się znaczna część klas wraz z nauczycielami. Już na samym początku powitała nas Mirosława Kieloch- kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca- która poprowadziła całe spotkanie i podała ciekawostki związane z różnymi tańcami ludowymi. Tak jak wskazuje tytuł tego projektu edukacyjnego, pierwszym tańcem,jaki został zaprezentowany, był polonez. Pary ubrane w kontusze szlacheckie 'ukazały' nam go chyba z jak najlepszej strony, tym bardziej, iż po jego wykonaniu pani Mirosława Kieloch opowiedziała nam o nim więcej. Jednak kiedy większość z nas po prostu siedziała na fotelach ,słuchając historii poszczególnych tańców, za kulisami szybko przebierali się artyści w- jak się dowiedzieliśmy - dosyć ciężkie stroje i dokonywali ostatnich poprawek.

Kolejnym tańcem okazał się mazur, w tym przypadku tańczony przez trzy pary. Mimo iż dowiedzieliśmy się, że dawniej mazurami kończono wszystkie bale, my ,nie myśląc o opuszczeniu sali, przysłuchiwaliśmy się kolejnej dawce informacji i różnego rodzaju ciekawostek.

Po mazurze przyszedł czas na krakowiaka, tańczonego przez dziewczeta w kolorowych, haftowanych spódnicach. Taniec okazał się bardzo żywiołowy, a przy każdym ruchu chłopców, kółeczka po bokach ich strojów wydawały charakterystyczny dźwięk podobny do biegu koni, nazwany od tego właśnie biegu cwałem. Po żywiołowym krakowiaku zobaczyliśmy taniec będący jego zupełnym przeciwieństwem. Kujawiak, o którym mowa, został zatańczony w okazale wyglądających spódnicach, które dawniej ważyły nawet 10-11kg, i choć w noworudzkim MOK-u ważyły 'tylko' 7-8kg to z pewnością nie każdy dałby radę wykonać w nich tak precyzyjny taniec, jak uczyniły to nasze koleżanki. Ostatnim prezentowanym tańcem był żywiołowy oberek, który zakończył część taneczną spotkania.

Tak jak było zapowiedziane wcześniej, czekała nas niespodzianka, która okazała się prezentacją multimedialną o całym Zespole Pieśni i Tańca wraz z osobami do niego należącymi. Z prezentacji dowiedzieliśmy się wielu rzeczy dotyczących turniejów tanecznych, strojów charakterystycznych dla poszczególnych tańców oraz o osiągnięciach poszczególnych par. Na samym końcu czekała nas jednak druga niespodzianka w postaci folderów dotyczących zespołu. Po obejrzeniu ich kilkoro z nas odnalazło się nawet na zamieszczonych w nim zdjęciach, co pewnie rozbudziło dawne wspomnienia...
               
Ola Rzeszutek KL.II BZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl