Strona Główna 18 Czerwiec 2021
Menu

Kontakt

tel.74 872 46 71 bud. A
tel.74 872 25 75 bud. B

email: sekg1@go2.pl


Gimnazjum nr 1
im. Zjednoczonej Europy
ul. Kopernika 6
57-400 Nowa Ruda
Reklama

Nowa Ruda AplikacjaNowa Ruda Info
Konkurs oratorski regulamin
Ogłoszenia

Nasze gimnazjum

organizuje V II Międzygimnazjalny

Konkurs Oratorski

23 maja 2016 roku

 

Mówić o istniejącym, że istnieje i o nieistniejącym, że nie istnieje jest prawdą.
Arystoteles
   1. Cele i założenia konkursu:

    - konkurs skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej, aby właśnie w tym środowisku pogłębiać kulturę słowa,

    - głównym celem spotkania uczniów jest zachęcenie do świadomego korzystania

    z wiedzy o języku ojczystym,

    -zgłębianie sztuki wymowy w zgodzie z zasadami językowymi: doborem słów, konstrukcją zdań, intonacją, artykulacją, umiejętnością argumentowania,

    -doskonalenie sztuki komunikacji językowej, prezentacji przed publicznością,

    -interdyscyplinarne wykorzystanie wiedzy w trakcie tworzenia własnych wypowiedzi,

    -promocja uczestników konkursu w środowisku lokalnym.

   2. Tematyka przemówień do wyboru przez uczestnika:

Temat nr 1

 • O swoich pasjach mogę mówić bez końca...

  Temat nr 2

 • Prawa wprowadza się po to, aby udoskonalić stosunki międzyludzkie, zwiększyć komfort życiowy oraz zapewnić bezpieczeństwo. Obok praw istnieją również obowiązki a życie nie może opierać się tylko na egzekwowaniu praw...Aby czegoś żądać, trzeba też coś z siebie dać...

  Temat nr 3

 • Myśl Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, wraża prawdę na temat konieczności poznawania historii własnego narodu! Bez sięgania do przeszłości nie zrozumiemy przecież kim jesteśmy i dokąd zmierzamy...

  Temat nr 4

 • Wspaniałe i nowatorskie odkrycia oświeceniowych wynalazców i naukowców, są źródłem inspiracji myśli ludzkiej!

 

Temat nr 5

 • Są tacy ludzie, którzy zawsze będą mnie inspirować swoją osobowością, bogactwem myśli i działaniem..

  Temat nr 6

Konkurs na karkę wielkanocną 01.04.2017
Wydarzenia

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ


W dniu 01.04.2017 nasza uczennica Hania Madej odebrała nagrodę za zajęcie I  miejsca w konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną. Brawa należą się także p. Anecie Telus za inspirację i zachęcenie Hani do pokazania kolejnego swojego talentu. Gratulujemy!!!

Konkurs "Narysuj swoje prawa"marzec 2017
Wydarzenia

Sukces naszych uczniów

 

W marcu tego roku trzy klasy z naszej szkoły – kl. IIb, IIc i IIIb wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Narysuj Swoje Prawa”. Celem tego konkursu było przybliżenie problematyki ochrony praw dziecka poprzez graficzne przedstawienie wybranych artykułów Konwencji o Prawach Dziecka. W konkursie tym wzięło udział 2317 szkół z całej Polski. Uczniowie z naszej szkoły odnieśli ogromny sukces - klasa IIb zajęła drugie miejsce i otrzymała nagrodę w postaci tygodniowego pobytu w Zakopanem, klasa IIc otrzymała wyróżnienie i tygodniowy pobyt na Roztoczu.
Warto w tym momencie zaznaczyć, iż zwycięskie plakaty zostaną zaprezentowane na portalach społecznościowych i przeznaczone na aukcję wspierającą zbiórkę pieniędzy na Europejskie Centrum Hipoterapii dla Dzieci z Autyzmem.
Poniższe zdjęcia są tylko wersją roboczą przy pracy nad plakatami.

 

Rozprawka o czytaniu książek

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?

W obecnych czasach bardzo mało ludzi sięga po książki. Uważają, że po co tracić czas na książkę skoro można obejrzeć adaptację filmową. Niestety mózg potrzebuje intensywnej gimnastyki, co zapewnia tylko żywy kontakt z książką. Postaram się udowodnić, że czytanie rozwija nasze horyzonty i umiejętności językowe następującymi argumentami.

      Pierwszym argumentem jest z pewnością to, iż w każdej chwili możemy zatrzymać się na danym fragmencie, który wymaga od nas refleksji i pozwala rozwinąć wyobraźnię. Możemy na gorąco pomyśleć czy bohater postąpił dobrze, czy też my zrobilibyśmy inaczej.

     Drugim argumentem jest to, że często jesteśmy zmartwieni sytuacją, o której ciężko nam zapomnieć i przejść do rzeczywistości. Czytając dobrą książkę nasze myśli zostają pochłonięte poprzez losy bohaterami i zapominamy o wszystkim co nas otacza. Nasze myśli podążają za akcją książki i dzięki temu uspokajamy się. Znika stres, a my możemy znaleźć się w innym, piękniejszym świecie.

    Kolejnym argumentem jest fakt, że czytanie rozwija w nas chęć poznania świata. Czytając o odległych krajach, słonecznych plażach, nasze myśli wędrują tam razem z naszą wyobraźnią.

     Na podstawie powyższych argumentów, nie mam żadnych wątpliwości, że czytanie rozwija nasz intelekt. Książki uczą myśleć, zmuszają nasz mózg do aktywności. Im więcej czytamy, tym nasza aktywność myślowa jest większa.

 

Marta Jałowiecka-kl. 3b

 

Konkurs "Gdzie jesteś Mały Książę?"10.03.2017
Wydarzenia

Konkurs literacki "Gdzie jesteś Mały Książę?"


10 marca przeprowadzono konkurs literacki "Gdzie jesteś Mały Książę?" Konkurs był testem znajomości lektury "Mały Książę". Konkurs przygotowała p. J. Kazimierska we współpracy z p. A. Krywejko. Spośród 14 osób, które wzięły udział w konkursie najwięcej punktów uzyskała Weronika Nowicka. Serdecznie gratulujemy!

Pegazik-etap powiatowy 15.03.2017
Wydarzenia

Konkurs Recytatorski  "PEGAZIK"

15 marca 2017r. Anna Wieczorek  uzyskała wyróżnienie podczas Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" w Kłodzku , zwracając uwagę komisji na piękne wyczucie przesłania tekstu prozatorskiego i poetyckiego. Uczennica usłyszała pochlebną recenzję związaną ze sposobem interpretacji, przekazem artystycznym i modulacją głosową. Pomimo silnej reprezentacji recytatorów, Ania potrafiła zwrócić uwagę i zaistnieć na małej scenie KOK w Kłodzku.

Apel Mogiłę Pradziada...
Ogłoszenia

APEL

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA 

Przed nami już ósma narodowa wyprawa na Kresy w  celu ratowania  zapomnianych, niszczejących polskich cmentarzy. Wspólnie z Fundacją Studio Wschód oraz TVP Wrocław organizujemy kolejną edycję akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

Nasza akcja uczy patriotyzmu, historii, pozwala poznać dzieje naszego narodu i losy bliskich nam ludzi. Już od siedmiu lat uczniowie z Dolnego  Śląska wyruszają na  Ukrainę, aby porządkować  kresowe nekropolie.

W ubiegłym roku podczas akacji 1000 wolontariuszy pracowało na 110 cmentarzach, a prawie 200 tys. uczniów przekazało na ten cel symboliczną złotówkę. Gorące podziękowania dla wszystkich osób wspierających akcję. Obecnie trwają  przygotowania do lipcowego wyjazdu na Ukrainę w ramach VIII  edycji akcji.

Rozpoczynamy zbiórkę symbolicznych złotówek, które można wpłacać do 15 maja 2017r. na konto Fundacji Studio Wschód, 53-676  Wrocław ul. Sokolnicza 5/13

    40 1540 1030 2103 7457 2565 0001                       KRS 0000570948 

  

UWAGA 

Wszyscy spotykamy się na wrocławskim rynku 9 czerwca – w piątek o godz.14  na koncercie podsumowującym przygotowania do tegorocznej akcji. Poczty sztandarowe do uroczystej defilady należy zgłaszać do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu do 30 maja 2017r. na adres:  b.pawlowicz@kuatorium.wroclaw.pl

Informacji na temat wakacyjnego wyjazdu i przebiegu akcji udziela P. Grażyna Orłowska – Sondej z TVP Wrocław tel. 605 605 734.

 

Z poważaniem  

Roman Kowalczyk 

Dolnośląski Kurator Oświaty

Wycieczka do Warszawy luty 2017
Wydarzenia

Ferie w stolicy

 

W czasie ferii zimowych 17-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły spędziła kilka dni w Warszawie.
Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy wizytą w Sejmie RP, gdzie wspólnie z Panią Przewodnik dotarliśmy i zgłębiliśmy wiedzę z zakresu historii Polski. Tego samego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych w siedzibie Centrum Informacji Europejskiej.
W kolejnych dniach zwiedziliśmy Zamek Królewski oraz Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie zobaczyliśmy nowoczesną, multimedialną wystawę, która odtwarzała dawne sztetle i nieistniejące już synagogi.
Uczestniczyliśmy w uroczystej odprawie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Każdego dnia oczywiście nie zabrakło spacerów po Krakowskim Przedmieściu.
Ostatni dzień to wizyta na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie odnaleźliśmy groby znanych ludzi ze świata sztuki i kultury. Nasz pobyt w Warszawie zakończyliśmy pobytem w Pałacu w Wilanowie.

KLIKNIJ TUTAJ,ABY OBEJRZEĆ ZDJĘCIA!

Warsztaty plastyczne 09.02.2017
Wydarzenia

Warsztaty plastyczne

Materiałów kreatywnych do wyboru, do koloru…

Bałagan twórczy na stole i w głowach…

Chaos pełen pomysłów…

I nasze rękodzieła Uśmiech

VIII edycja "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia"
Ogłoszenia

Przyłącz się do akcji!!

 

VIII edycja akcji pod patronatem Prezydenta RP, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty: „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”

Patronat medialny: Telewizja Wrocław.

Pomysłodawczyni: p. Grażyna Orłowska- Sondej-dziennikarka TV Wrocław

Cel akcji: ratowanie polskich nekropolii na Kresach, niesienie pomocy rodakom  za wschodnią granicą, wyjazdy wolontariuszy w trakcie wakacji na Kresy w celu renowacji polskich cmentarzy.

Dotychczasowy efekt akcji: remont cmentarzy w: Drohobyczu, Busku, Brodach, Hodowicy, Bohorodczynie, Tuligłowach, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach, Kołomyi i in.

przed nami: udział w wyjeździe na Ukrainę grupy wolontariuszy w celu ratowania polskich nekropolii w czasie wakacji w dniach 08-18 lipca 2017r.

Nasza szkoła uczestniczy w akcji już siódmy raz. Dwukrotnie wyjeżdżaliśmy na Ukrainę, gdzie porządkowaliśmy polskie nekropolie w Busku, Brodach
i Hodowicy.

Powody przystąpienia do akcji: Świadomość pozostawienia za naszą wschodnią granicą licznych mogił dziadów i pradziadów mieszkańców Dolnego Śląska, pragnienie zatrzymania pamięci o przodkach, praktyczna lekcja patriotyzmu i szacunku wobec historii.

Prosimy o wsparcie akcji! Zbieramy znicze w kolorze białym i czerwonym, żywność (konserwy, czekolady, olej- artykuły o długim okresie ważności), środki chemii gospodarczej, artykuły szkolne- wszelkie dary przekazywane są rodakom na Kresach. 

 Fundacja Studio Wschód nie może jeszcze przyjmować 1% od podatku (PIT) , w związku z tym można przekazać 1%  Związkowi Sybiraków III RP we Wrocławiu z dopiskiem „Na Akcję  Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia" 

 

Podaruj 1% od podatku rozliczanego w indywidualnych deklaracjach PIT

 

Związek Sybiraków III RP, 50-254 Wrocław, ul. B. Chrobrego 11/2A

konto bankowe 30 1540 1030 2001 7760 0457 0001

 

Numer KRS Związku Sybiraków III RP:  0000228551

 

(prosimy o dopisek "Na Akcję Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia")

Wszelkich informacji udziela dyrektor Gimnazjum nr 1 p. D. Markuszewska (74 872 25 75, 501 433 049)

                                                                       Społeczność Szkolna Gimnazjum nr 1

                                                                        im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie

 

Spotkanie z podróżnikami 01.02.2017
Wydarzenia

Spotkanie z podróżnikami

Dnia 01. 02. 2017 r. uczniowie klas Ib i IIa uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikami, Sebastianem Hennigiem i Wojtkiem Malichą. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. Panowie opowiedzieli młodzieży w niezwykle barwny sposób o swojej podróży po krajach Ameryki Środkowej. Wszystko zostało zilustrowane fotografiami z egzotycznych krajów.

Strona 2 z 51 < 1 2 3 4 5 > >>

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl