Rozprawka o czytaniu książek
Dodane przez Administrator dnia Kwiecień 03 2017 09:07:31

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?

W obecnych czasach bardzo mało ludzi sięga po książki. Uważają, że po co tracić czas na książkę skoro można obejrzeć adaptację filmową. Niestety mózg potrzebuje intensywnej gimnastyki, co zapewnia tylko żywy kontakt z książką. Postaram się udowodnić, że czytanie rozwija nasze horyzonty i umiejętności językowe następującymi argumentami.

      Pierwszym argumentem jest z pewnością to, iż w każdej chwili możemy zatrzymać się na danym fragmencie, który wymaga od nas refleksji i pozwala rozwinąć wyobraźnię. Możemy na gorąco pomyśleć czy bohater postąpił dobrze, czy też my zrobilibyśmy inaczej.

     Drugim argumentem jest to, że często jesteśmy zmartwieni sytuacją, o której ciężko nam zapomnieć i przejść do rzeczywistości. Czytając dobrą książkę nasze myśli zostają pochłonięte poprzez losy bohaterami i zapominamy o wszystkim co nas otacza. Nasze myśli podążają za akcją książki i dzięki temu uspokajamy się. Znika stres, a my możemy znaleźć się w innym, piękniejszym świecie.

    Kolejnym argumentem jest fakt, że czytanie rozwija w nas chęć poznania świata. Czytając o odległych krajach, słonecznych plażach, nasze myśli wędrują tam razem z naszą wyobraźnią.

     Na podstawie powyższych argumentów, nie mam żadnych wątpliwości, że czytanie rozwija nasz intelekt. Książki uczą myśleć, zmuszają nasz mózg do aktywności. Im więcej czytamy, tym nasza aktywność myślowa jest większa.

 

Marta Jałowiecka-kl. 3b