Strona Główna 18 Czerwiec 2021
Menu

Kontakt

tel.74 872 46 71 bud. A
tel.74 872 25 75 bud. B

email: sekg1@go2.pl


Gimnazjum nr 1
im. Zjednoczonej Europy
ul. Kopernika 6
57-400 Nowa Ruda
Reklama

Nowa Ruda AplikacjaNowa Ruda Info
Szkolny Klub Wolontariusza- Młodzi do zadań specjalnych

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie to kreatywni, pewni siebie młodzi  ludzie, którzy systematycznie i z zaangażowaniem rozwijają swoje pasje i zainteresowania. Są członkami Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Ruda (Aurelia Grenda, Dominika Augustyn, Aleksandra Stasiewicz, Szymon Obolewicz), sekcji plastycznej (Dagmara Wójcikowska), ceramicznej (Ewa Świstowska i Wiktoria Iwanowska), instrumentalnej (Zuzanna Sinicka  i Bogusława Madej) oraz muzycznej (Magdalena Charko). Korzystają z bogatej oferty zajęć, które proponuje im Miejski Ośrodek Kultury. Należą również do Klubu UKS Centrum Nowa Ruda (Michał Wnęk, Kacper Kalkowski) oraz do Klubu SL SALOS Nowa Ruda (Jakub Borkowski).  Samodzielnie rozwijają swoje talenty: wokalny (Michalina Karcz), plastyczny (Natalia Cienciała), muzyczny (Natalia Sobiela, Mikołaj Janic). Pomimo wielu zajęć pozaszkolnych znaleźli czas, chęci i siły na dodatkową działalność na terenie naszej placówki. W bieżącym roku szkolnym uczestniczą w pracach Szkolnego Klubu Wolontariusza. Aktywność ta umożliwia im wykorzystanie w praktyce ich potencjału, wiedzy, zdolności  i predyspozycji.

Trzy wolontariuszki (Aurelia Grenda, Natalia Cienciała, Barbara Rybczyńska) służyły pomocą w zmaganiach sportowych podczas Polsko-Czeskiej Integracyjnej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych. Nasi uczniowie, pod opieką koordynatora Klubu oraz p. Alicji Postrożnej    i p. Bogusława Sobótki, wzięli również udział w publicznej zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach XIII Dnia Papieskiego. Po raz kolejny uczestniczyliśmy w spotkaniu bożonarodzeniowym przygotowanym dla pensjonariuszy Domu „Spokojna Jesień”. W ten sposób podtrzymujemy trwającą od kilku lat współpracę z wyżej wymienioną instytucją. Współpracując z Samorządem Uczniowskim  i jego opiekunem – p. Iloną Piotrowicz, zorganizowaliśmy na terenie szkoły kiermasz bożonarodzeniowy. Pod okiem nauczycieli oraz zapraszanych na spotkania Klubu rodziców naszych uczniów (gorące podziękowania dla p. Marty Bajer – Bendiuł), przygotowaliśmy różnego rodzaju ozdoby świąteczne. Wytwory naszej pracy zaprezentowaliśmy również podczas Jarmarku Świątecznego, zorganizowanego przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.  Naszą placówkę reprezentowali uczniowie Magdalena Charko i Wojciech Jeziorek. Dochód z jarmarków przeznaczony został na paczki dla uczniów z rodzin o niskim statusie materialnym. Za pomoc przy organizacji kiermaszu dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom oraz rodzicom.

Uczniowie z chęcią uczestniczą w pracach Klubu, dostrzegają korzyści wynikające z  przynależności do niego.

                                                                                                                             GM1

 

Do Szkolnego Klubu Wolontariusza zapisałam się, ponieważ chcę bezinteresownie pomagać innym i działać na rzecz szkoły. Możliwość spotykania się w miłej atmosferze z ludźmi, którym przyświeca taki sam cel, jest dla mnie idealną odskocznią od nudy, a niesienie pomocy innym sprawia, że jestem szczęśliwa.

Dnia 12 grudnia bieżącego roku wolontariusze wraz z opiekunem - p. Barbarą Stoińską wybrali się do Domu "Spokojna Jesień". Każdy z nas miał jeden cel - sprawić, aby na twarzach  pensjonariuszy pojawił się uśmiech.

W drzwiach powitała nas jedna z pracownic i zaprowadziła do miejsca, w którym czekali na nas podopieczni ośrodka. Skrzętnie podzieliliśmy się na małe grupki, które wędrowały po pokojach. Każdy z mieszkańców dostał od nas skromną kartkę z życzeniami na święta i mnóstwo ciepłych słów. Moja trzyosobowa, kobieca grupka miała okazję poznać bliżej aż pięć różniących się od siebie, niesamowitych osobowości. W czasie rozmów byłyśmy bardzo wzruszone i podekscytowane, nie obyło się bez łez szczęścia. Mimo, iż my, wolontariusze, widzieliśmy te osoby po raz pierwszy, poczuliśmy do nich przywiązanie i myślę, że każdy z nas, chciałby  w najbliższym czasie wrócić do "Spokojnej Jesieni" i znów oderwać pensjonariuszy od szarej rzeczywistości oraz wymalować na ich twarzach uśmiech.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem. Do domu wracaliśmy szczęśliwi, „ubrani” w nowe doświadczenia.

Marta Gurgól, klasa IIIa

Wolontariusze z Gimnazjum Nr 1  w Nowej Rudzie są gośćmi, na których podopieczni Domu „Spokojna Jesień” zawsze z utęsknieniem czekają. Jesteśmy wdzięczni tym młodym ludziom za okazywane serce, serdeczność i radość jaką wnoszą do naszej placówki i naszych serc.

„Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem.

Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce, że może przyjąć nowo narodzoną miłość.

Do tego wystarczy tylko wiara, a nadzieja i miłość przyjdzie sama”.

Beata Szałęga

 

 

Zdjęcia z działalności wolontariatu znajdują się w galerii-"Młodzi do zadań specjalnych"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl